otarafa: SÜMER KOLÇAK 111222111 butarafa: Alâeddin Şenel: Objelerle İnsanlık Tarihi
"Türk Telekom Anayasal Suç İşliyor"

cevap ver  yalanbenim   09/07/14


http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/157058-turk-telekom-anayasal-suc-isliyor

Bilgi, iletişim ve bilişim alanında faaliyet gösteren on sivil toplum örgütü Türk Telekom’un Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Procera Networks http://en.wikipedia.org/wiki/Procera_Networks şirketinden gözetim donatımı satın almasına tepki göstererek sözleşmedeki hedeflerin yurttaşların anayasal haklarını, temel hak ve özgürlüklerini ve hukukun evrensel ilkelerini çiğnediğini söyledi.

Açıklamada kurulacak sistemin whats app, G-Talk, Telegram, Skype gibi iletişim araçlarını gözetlemeyi hedeflediği belirtilerek “Sistem tüm bu servisleri izleyebilecek, dilediği gibi manipüle edebilecek ve engelleyebilecek yeteneğe sahip olacaktır. Böyle bir sistemin temel hak ve özgürlüklerimiz üzerinde bir tehdit olarak durması kabul edilemez” dendi.

"Haberleşmenin gizliliği ihlal ediliyor"

Haberleşmenin gizliliğinin esas olduğu ve bu servislerin de birebir telefon görüşmesinden farkı olmadığı vurgulanan açıklamada “Bu kapsamdaki izleme çabası da anayasal suç, bunu teşvik eden BTK ve uygulayan TT'nin anasayal suç işlemesi anlamına gelmektedir” dendi.

“Haberleşme gizliliği esastır, haberleşmeyi izlemek ancak yeterli nedenlerle mahkeme kararıyla mümkün olabilir. Tüm bu servislerin de esas olarak bir bir telefon konuşmasından farkı yoktur. Son yapılan düzenlemelerle telefon dinlemeleri zorlaştırılmıştır. Aynı korumanın İnternet üzerinden haberleşme için geçerli olması gerekir. Normal posta hizmetlerinde, mektubun iceriğine bakmak nasıl suçsa, e-postanın içeriğine bakılması, pek çok e-posta Web üzerinden gittiği için HTTP ve HTTPS'nin izlenmesi de suçtur.

Küresel internet standartlarının ihlali

“Gözetime ek olarak sözleşmede adı geçen DNS Overwrite özelliği ise iletişime sahtekarlık yoluyla müdahaledir. Bu, bir kullanıcının kendi iradesi ve bilgisi dışında, erişmek istediğinin dışında başka bir yere yönlendirilmesidir. Bu da küresel İnternet standartlarının ihlalidir.”

Örgütler Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu (BTK) ve Türk Telekom'u açıklama yapmaya ve bu suçtan vazgeçmeye çağırdı.

Açıklamada http://bt-stk.org.tr/anayasal-suc.html imzası bulunan örgütler şöyle:

Alternatif Bilişim Derneği, Ankara Barosu Bilişim Kurulu, Demokrat Bilgisayar Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri Odası, İnternet Teknolojileri Derneği, İnternet Yayıncıları Derneği, Korsan Parti Türkiye Hareketi, Linux Kullanıcıları Derneği, Pardus Kullanıcıları Derneği, Türk Kütüphaneciler Derneği

Ne olmuştu?

Taraf’ta yer alan habere göre Türk Telekom Procera Networks’ten satın aldığı donanım ile Türk Telekom, HTTPS trafiği, Whatsapp mesajları, Skype görüşmeleri, ziyaret edilen internet sayfaları ve VPN hizmetleri de dâhil pek çok işlemi analiz edecek, yavaşlatacak, gerekirse sansürleyecek.

Donanım ne amaçlıyor

Donanım şunları amaçlıyor:

* Sistem aynı İnternet sitesine ait HTTP ve HTTPS protokollerinin ayrımını yapabilecek, ayrım bazlı politika (shaping, drop, marking ve redirection) uygulayabilecek.

* Sistem; WAP, HTTP, MMS, E-Mail, DHCP, FTP, HTTP Browsing, HTTP Streaming, MMS (Microsoft streaming), NNTP, POP3, RTSP, Streaming, SIP, Vonage, MGCP, Messenger (MSN,Yahoo v.s), SMTP, H323, Ultrasurf, Hotspot, TOR, Opera Mini gibi servis tiplerini destekleyecek, analizi, sınıflandırması ve kontrolünü yapacak.

* Sistem; WhatsApp, Lime, Telegram, CoverMe, Google+, Tango, ICQ, Instant Messaging, Jabber, Open MMS, Skype, Messenger (MSN, Yahoo v.b) gibi mesaj uygulamalarını destekleyecek, analizi, sınıflandırması ve kontrolünü yapacak.

VPN ve DNS'de pakette

* Sistem, VPN Tünel Prokollerini (Spotflux, Hotspot VPN, Mobile VPN, Safe Tun VPN, vpn Bitz, ibVPN, SecureLine, Onavo, HMA, VirtualBrowser, BIG VPN, VPN Direct, VPN Express, VPNOneClick, Freedome, TunnelBear, Hotspot Shield, Ultrasurf, TOR, Freegate, Gtunnel, GappProxy, Your Freedom, Hykproxy, Tunnelier, Gpass vb.) analiz edebilecek ve yönetebilecek kabiliyette olacak.

* Sistem, müşteri DNS sorgusundaki hedef DNS IP adresini farklı bir IP adresi ile değiştirebilecek (DNS Overwrite özelliği).

* Sistem erişim engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri alacak.

* Sistem erişim engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak URL bazlı HTTPS trafiğini engelleyecek.

* Sistemin tüm Multimedia, mesaj sistemleri, P2P, tüm servis ve uygulamaları analiz, izleme yetenekleri de var. Bunların arasında e-posta, ftp, DHCP, Skype, Whatup, Gtalk, MSN, VPN, Tor, Hotspot Shild gibi uygulamalar var. (EA)

+
http://www.tknlj.com/turk-telekomun-sartnamesi-belki-kanuni-ama-kesinlikle-mesru-degil/

+
http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=dijital-kiyimin-yeni-araclari&haberid=7600

+
Devletin/İSSlerin #HTTPS İ engelleyebileceğini söylemek teknik gerceklere aykiri olur denmişti. Sizce Doğru mu?
https://twitter.com/mckrees/status/484279729093361664

+
Ultimate Anon Guide v2
http://sourceforge.net/projects/anonguide2/

+
NSA targets the privacy-conscious (especially TOR users)
http://daserste.ndr.de/panorama/aktuell/nsa230_page-2.html

-
alaqasız (behavioral design, propaganda, deception):
http://www.theguardian.com/world/2014/jul/08/darpa-social-networks-research-twitter-influence-studies?CMP=twt_gu

-
alaqasız, the Mighty Jagrafess of the Holy Hadrojassic Maxarodenfoe
https://pbs.twimg.com/media/BsNeQlRCEAAj-Vc.jpg


Kategori: pis işler.


boşlukları doldurun


bunlara da göz atabilirsiniz:

otarafa: SÜMER KOLÇAK 111222111 butarafa: Alâeddin Şenel: Objelerle İnsanlık Tarihi

iletişim - şikayet - kullanıcı sözleşmesi - gizlilik şartları