otarafa: B.O.K.umuzu tanıyalım. Besinlerin Oksitlenmiş Kalıntısı butarafa: Nuclear War Gameplay
İspanya'da Alternatif Ekonomi Gelişiyor

cevap ver  alper   20/07/14

ortakkullanım para money ispanya

Psikolog Angels Corcoles, kadınların kendini güçlendirmesi için bir seminer verdi ve eğitimi bitirdiğinde organizatörler ücreti için bir çek verdiler. Bu çekteki miktar euro değil saat bazındaydı.

Ama Corcoles umursamadı. Çünkü bütün şehri kapsayan bir kredi ağı, insanların parasız servis alışverişi yapmasına izin vermekteydi. Corcolos, kazandığı 10 saati saç kesimi, yoga dersi veya marangozluk işi için kullanabilir.

Euro’nun geleceğinin belirsiz görüldüğü ve milyonlarca insanın işsiz olduğu bir zamanda, İspanya’nın değişik yerlerinde insanların tek bir para biriminin dışında yaşamasına olanak sağlayacak paralel ekonomiler oluşmaya başladı.

...
Bu deneyimler, toplulukları mal ve servislerin takas edildiği, faiz oranı,piyasa spekülasyonu gibi şeylerin finans dünyasını karmaşıklaştırmadığı bir zamana geri taşımayı amaçlamaktadır.
...


http://www.ortakkullanimhareketi.com/2012/10/ispanyada-alternatif-ekonomi-gelisiyor.html

http://www.guardian.co.uk/world/2012/sep/04/spain-euro-free-economy

http://www.washingtonpost.com/business/economy/in-spain-financial-crisis-feeds-expansion-of-a-parallel-euro-free-economy/2012/08/27/53ed3552-e00f-11e1-a19c-fcfa365396c8_story.htmlboşlukları doldurun


bunlara da göz atabilirsiniz:

otarafa: B.O.K.umuzu tanıyalım. Besinlerin Oksitlenmiş Kalıntısı butarafa: Nuclear War Gameplay

iletişim - şikayet - kullanıcı sözleşmesi - gizlilik şartları