otarafa: oy ver/me butarafa: Film as a Subversive Art: Amos Vogel and Cinema 16 (2004)
Başka Bir Okul Mümkün Ankara Eğitim Kooperatifi – Meraklı Kedi İlkokulu

cevap ver  yalanbenim   22/07/14


http://www.baskabirokulmumkun.net/

http://baskabirokul.blogspot.com.tr/

---------- Forwarded message ----------

- birçok kişi için tekrar olacak, kusura bakmayın -

Eylül ayında açmak için uğraştığımız bir ilkokul (şimdilik) var.
Türkiye çapında az çok bilinen Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) girişimi çerçevesinde harekete geçmiş ve İncek'te atıl bir köy okulu ve arsasının kiralanmasıyla mevcudiyetinin fiziki temelleri atılmış, adı öğrencisi olacak çocuklar tarafından verilmiş Meraklı kedi İlkokulu:

http://bbomankara.org/okulumuz/

BBOM'un 4 temel ilkesi olan demokratik yönetim, alternatif eğitim, ekolojik duruş ve özgün finansman'a dayalı; kendini, dünyayı tanıyan ve sorgulayan, özgüvenli, meraklı ve bilgiye ulaşmayı bilen, çevresine saygılı, paylaşmanın ve beraber birşeyler ortaya çıkarmanın değerini bilen bireyler yetiştirecek; kar amacı gütmeyen, bu amaç için bir araya gelmiş ailelerin inisiyatifiyle ayağa kaldırılmaya çalışılan bir okul. Okulu açan ailelerin kurduğu Başka Bir Okul Mümkün Ankara Eğitim Kooperatifi:

http://bbomankara.org/ana-sayfa/

Şu an için okul binasının iç tasarımı, modelin ilkeleri, hijyen, güvenlik kriterleri ve yasal mevzuat çerçevesinde yenilendi, uygulama, yani inşaat çalışmaları devam ediyor. Öğretmen adaylarıyla görüşmeler tamamlandı, öğretmenlerimiz ve okul müdürümüz belirlendi. Önümüzdeki günlerde mefruşat, eğitim-öğretim, sınıf-atölye, mutfak donanımları, belgelendirme, destek personeli, hizmet içi eğitimler ile ilgili süreçler olacak.

Mevcut durumda ihtiyacımız olan şey, en başta öğrenci. Okulun başlangıç hamlesini yapabilmesi ve yıllık olarak kendisini çevirebilmesi için asgari 30 öğrenciye ihtiyaç duyduğu belirlendi. Anasınıfı, 1 ve 2. sınıflara aday 11 öğrencimiz var şu an için. Öğrenci olabilmek için öncelikle ailenin kooperatif üyesi olması gerekiyor. 5000TL'lik, bir sefere mahsus giriş aidatı, aylık 30TL'lik rutin aidatı var. Eğitim ücreti de yıllık 12000TL olarak belirlendi. Öğrenci okuldan mezun olunca kooperatif üyeliği sona erdirilip 5000TL geri alınacak.

İkinci olarak da malzeme ve paraya ihtiyacımız var. Henüz öğrenci ve üye sayımız yeterli olmadığından, tadilatı tamamlayacak kadar paramız yok. Bunun için internet üzerinden bir kampanya başlatılmış durumda:

https://www.indiegogo.com/projects/ekolojik-bir-okul-kuruyoruz-merakli-kedi-ilkokuluna-destek-verin

Ayni yardım da kabul ediyoruz. Şu anda ihtiyaç duyulan malzemeler ana sayfadaki tabloda:

http://bbomankara.org/

Gerek kampanyamızı, ihtiyaçlarımızı, daha da önemlisi okulumuzu ve eğitim modelini ilgi duyabilecek kişilerle paylaşır mısınız?

Teşekkürler
Kategori: diger


boşlukları doldurun


bunlara da göz atabilirsiniz:

otarafa: oy ver/me butarafa: Film as a Subversive Art: Amos Vogel and Cinema 16 (2004)

iletişim - şikayet - kullanıcı sözleşmesi - gizlilik şartları