otarafa: Mask Therapy butarafa: Amerika
Kadınlar Vikipedi'yi Yeniden Yazıyor

cevap ver  alper   04/03/16

vikipedi wikipedia 8mart cermodern moma

5 Mart'ta İstanbul'da, 7 Mart'ta Ankara'da kadınlar bir araya geliyor ve Vikipedi'deki bilgileri toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla güncelliyor; kadınlarla ilgili yeni bilgiler ekliyor.

8 Mart haftasında kadınlar Vikipedi’yi toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla güncelliyor.

2010’da yapılan bir araştırmaya göre, Wikipedia yazarlarının yüzde 91,5’ini erkekler, sadece yüzde 8,5’ini ise kadınlar oluşturuyor.

“Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve(ya) kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism oluşumu, 17 ülkede 75 farklı mekânda düzenlenen ve kadınların görünürlüğünü artırmaya yönelik girişimi “düzenleme maratonu” Edit-a-thonlarının (editaton) üçüncüsünü 5 Mart Cumartesi günü İstanbul’a taşıyor.

Kadınların Vikipedi bilgilerini güncelleme rüzgarı 7 Mart’ta da Uçan Süpürge’nin Ankara’da düzenlediği etkinlikle devam ediyor.

İstanbul’da “editaton”

Karaköy’deki “fluxus/happenings çerçevesi içinde çok yönlü sanat mekânı” Space Debris’te, mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlenecek etkinlik, Wikimedia Türkiye ekibi birlikteliğinde gerçekleşecek.

Bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Wikimedia Türkiye’nin öğretim ve desteği ile Vikipedi’ye madde girişi ve düzeltmesi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması, hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor.

Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Bilgisayarlarını getirmeleri rica edilen katılımcıların; kadın ve sanat, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor.

Gün boyunca sanatçılar, küratörler, yazarlar, düşünürler ile gerçekleşecek yuvarlak masa söyleşileriyle, New York MoMA’daki eş zamanlı merkez etkinlikten canlı bağlantılarla ve yaratmayı hedeflediği tartışma ortamı ile de mekânın kapısı herkese açık.

17 ülkede düzenlendi

Art+Feminism’in 2015 etkinliklerinde, 17 ülkede 75 farklı mekânda toplanan 1500’ün üzerinde katılımcı, günün sonunda Vikipedi’ye 400’e yakın yeni madde üretti ve 500’ün üzerindeki mevcut maddeyi geliştirdi.

600 katılımcı ile 31 mekânda yola çıkan ilk editaton’un düzenleyicilerinin çabaları, onların Foreign Policy’nin “Öncü Küresel Düşünürler/Leading Global Thinkers” listesinde yer almalarını sağladı.

2016 editatonu bu hafta sonu tüm dünyada, aralarında Yale Üniversitesi, Tate Britain, Los Angeles County Museum of Art, the Philadelphia Museum of Art Library, Washington National Museum of Women in the Arts, Paris Archives Nationales, Mexico City Museo Universitario Arte Contemporáneo’nun da olduğu 125’i aşkın mekânda gerçekleşecek.

Ankara’da “Vikipedi’ye Kadınları Yazıyoruz” eylemi

Art+Feminism’den bağımsız olarak organize edilen “Vikipedi’ye Kadınları Yazıyoruz” etkinliği ise Finlandiya Büyükelçiliği ile Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin Cer Modern işbirliğiyle düzenleniyor.

Katılımcılar çeşitli alanlara (edebiyat, mimari, siyaset, bilgi teknolojileri, fen bilimleri, örgütlenme, savunuculuk vb.) emek vermiş, iz bırakmış ve tarihe yazılması gereken kadınları Vikipedi için yazacak, ansiklopediye yepyeni maddeler eklenecek.

Ayrıca www.tr.wikipedia.org’da var olan kadınlarla ilgili metinler kadın diliyle yeniden yazılacak.

Katılımcılar bu etkinliğe iki biçimde dahil olabilecekler: yazacakları ansiklopedi maddelerini (Vikipedi’de yer almasını istedikleri kadınları) önceden hazırlayarak ya da organizasyon ekibinin oluşturduğu örnek listeden seçecekleri maddeleri etkinlikte yazarak.

Her iki durumda da tüm katılımcıların etkinliğe dizüstü bilgisayar, i-pad veya akıllı telefonlarıyla gelmeleri gerekiyor.

Etkinlik sanal ansiklopediye kadınları yazmak isteyen herkese açık. Katılımcıların gulden.bostanci@cermodern.org adresine bir e-posta göndererek isimlerini yazdırmaları bekleniyor.

Etkinlik 7 Mart Pazartesi saat 18.00'da Cer Modern, Altınsoy Caddesi, No 3, Sıhhiye adresinde gerçekleşecek. (ÇT)boşlukları doldurun


bunlara da göz atabilirsiniz:

otarafa: Mask Therapy butarafa: Amerika

iletişim - şikayet - kullanıcı sözleşmesi - gizlilik şartları